Přerovský vrch

Pokud se v našší obci vydáte od kostela vlevo po trase Moravské vinné stezky zavede vás trasa na temeno Přerovského vrchu. Jeho západní svahy jsou pokryty vinohrady a skrývají 63 vinných sklepù které byly postaveny v letech 1900 – 1920. Ve zdejšších vinicích jsou pěstovány převᾞně odrůdy Veltlínského zeleného, Müller Thurgau, v menšší míře pak Ryzlink vlaššský. Z červených vín jsou to pak odrùdy Svatovavřineckého, Frankovky nebo Modrého Portugalu.

Na vrcholu stoupání po silnici k Přerovskému vrchu se vám otevře pohled na panoráma Pavlovských vrchů s Mikulovem. Pokud si vyššlápnete na samotný Přerovský vrch, pak poslední úsek budete muset zdolat p칚ky, ale výhled na obec Nový Přerov a její okolí stojí opravdu zato. Opravdu nezapomenutelným zᾞitkem je západ slunce sledovaný právě z Přerovského vrchu.


ATC Merkur Pasohlávky

Zhruba 15 km vzdálená obec Pasohlávky nabízí v autokemku Merkur možnost koupání v nádržžích (horní nádržž Mušovská, střední nádržž Věstonická a dolní nádržž Novomlýnská). Můžžete také ochutnat v místních restauracích či stáncích dobrůtky typu langšše, grilované ryby, nejrůznějšší steaky………


Za archeologií a habánskou kulturou

Vyjힾdíte z Nového Přerova do Novosedel, Brodu nad Dyjí, Pasohlávek, Ivanně, Vranovic, Pouzdřan, Strachotína, Dolních Věstonic, Horních Věstonic, Dolních Dunajovic, Březí a zpět do Nového Přerova.

Nový Přerov
Za obcí po trase Moravské vinné stezky směrem na Dobré Pole se nachází Přerovský vrch. Jeho západní svahy jsou pokryty vinohrady a skrývají 63 vinných sklepù. V zemědělsky nevyužívaných částech vrchu zůstaly zachovány zbytky kavylové stepi s kosatcem nízkým a sinokvětem měkkým. Turisté mohou využžít zdejšší hraniční přechod do Rakouska, kde se mohou u kopce Galgenberg napojit na Společnou Česko-Rakouskou stezku.
Novosedly
Známá vinařská obec, na jejím okraji je přírodní rezervace Slanisko Novosedly s výskytem chráněných druhù slanomilných rostlin a hmyzu.
Pasohlávky
Centrum vodních sportů a rekreace. Doporučujeme navšštívit místní turistické informační centrum. V rekreačním areálu ATC Merkur je možžné navšštívit stálou archeologickou výstavu Římané na Muššově.
Pouzdøany
Jsou známé pobytem Habánů – novokřtěnců, kteří zde žžili od roku 1538 do svého vyhnání v době po bitvě na Bílé hoře. Dominantou obce je vedle gotického kostela sv. MikulṚe také renesanční měšťšanský dům č. 115 ze 16. století. V okolí domu se nachází nalezišště habánské keramiky.
Dolní Věstonice
Archeologická lokalita sídlišště lovcù mamutù ze staréí doby kamenné. Tato světoznámá paleolitická stanice lovců mamutů s doklady nejstarššího osídlení jižžní Moravy byla osídlena již v době před 27 000 lety. Nejcennější nálezy pocházející z arch. výzkumu jsou nyní uložženy v muzeu Anthropos v Brně. V roce 1925 zde prof. Karel Absolón objevil světoznámou sochu Věstonické venušše. Výzkum v letech 1947 – 1952 odkryl jedny z nejstaršších sídelních objektů člověka s výrobou kamenných nástrojů a hrobem žženy pod mamutí lopatkou. V centru obce, v budově bývalé radnice, se nachází stálá expozice s názvem Věk lovců mamutů. Obec je východiskem pěších cest k hradu Děvičky a do CHKO Pálava.
Dolní Dunajovice
Dochovanou vzácností v blízkosti kostela je pranýř z počátku 18. století. V Dolních Dunajovicích se  v roce 1870 narodil Karl Renner, první rakouský prezident. Pozoruhodným architektonickým prvkem v obci jsou barokizující šštíty lisoven vinných sklepù.

 

Mikulov (vzdálenost asi 15 km)

Výššlap na svatý kopeček, Kozí hrádek

Návšštěva jeskyní Turold , žžidovského  hřbitova

Návšštěva centra města a zámku

Koupališště


Pavlovské vrchy

Klentnice – Kočičí skála, Sirotčí hrádek, Stolová hora

Dolní Věstonice – archeologická expozice, Děvín, Dívčí hrady


Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál je krajinný celek o rozloze 283,09 km2.


V prosinci 1996 byl zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.


Tato oblast na pomezí Moravy a Dolního Rakouska byla v průběhu 18. a 19. století knížžecím rodem Lichtenšštejnů zformována do podoby přírodního parku. Kromě obcí Valtice, Lednice (spojeny Bezručovou alejí z roku 1715) a Hlohovec jsou významnými krajinotvornými celky


  • uměle vysázený Boří les a
  • Lednické rybníky.

Areál zahrnuje také část lužžního lesa při řece Dyji jižnžně od Břeclavi.


Lednice.


Kromě prohlídky nádherného zámku Lednice doporučujeme navšštívit také místní lázně více na www.lednicelazne.cz

   

Rakousko


Wildendürnbach

      Sousední obec Wildendürnbach s vrchem Galgenberg, který je spirálovitě obtočen vinnými sklípky. Obec ležží na společné česko-rakouské stezce.


Laa an der Thaya:

      Místečko vzdálené asi 15 km nabízí pro odpočinek a relaxaci známé termální lázně, které vřele svým hostům doporučujeme. Další info na www.therme-laa.at


All rights reserved (c) 2009                         Created by: HJ-Mont.cz